Logga-2017-svart-bak-vinrod-textLogga-2017-svart-bak-vinrod-text
Logga 2017 svart bak vinrod text

elite Camp sommaren 2019

dansa i 5 dagar i sträck V.26

lägret är fullt - anmäl dig till en reservplats nedan

Sommaren 2015 hade vi vårat första dansläger som blev riktigt lyckat. Sen dess har vi kört dansläger varje försommar och med start 2017 även på vintern. Nu är det dags för vårt första fem-dagars-läger! På detta läger så kommer vi dansa mer, träna hårdare och ha ännu roligare. Detta läger är för den som är redo för sommarens roligaste utmaning!

lägret är fullt - anmäl dig till en reservplats nedan.

 • Datum: måndag 24 juni kl 14:30 till fredag 28 juni kl 14:30.
 • Var: På Ordenshuset i Skutskär, Fjärde Tvärgatan 12 (åk mot Ordensgatan).
 • ​​​​​​​Ålder: Lägret är för alla barn och unga, med tidigare danserfarenhet redo för en riktigt rolig utmaning, födda 2010 och tidigare.
 • Nivå: Fortsättningsnivå och högre.
 • Danslärare: Danslärare under lägret är dansskolans egna huvudlärare, Hanna Alneberg, och minst en gästlärare.
 • Antal platser: Först till kvarn gäller, då vi endast har ca 30 platser! Vi meddelar på hemsidan när lägerplatserna är slut. Lägret är fullt - anmäl dig till en reservplats nedan.
 • Dansstilar: På lägret kommer deltagarna att få dansa: disco, jazz, hiphop/street och breakdance, samt mycket improvisation, friträning och tävlingsträning.
 • Dansshow: Danslägret kommer att avslutas med en dansuppvisning och danstävling för familj, släkt och vänner kl 13:30 på fredagen.
 • Dansgåva: Alla lägerdeltagare får en varsin dansgåva på lägret, som de får behålla - vad det blir avslöjas under våren. Detta kommer inte gå att köpa efteråt, utan kommer endast att ges till detta lägers deltagare.
 • Försäkring: Alla lägerdeltagare är försäkrade under sin lägervistelse.
 • Föräldrarhjälp: En danselev får gratis lägeravgift om dennes förälder/vuxet syskon/släkting/likande är med under hela lägret och hjälper till med mat, städning, övernattning och övrigt. Den som hjälper till får då även mat och boende gratis.

Kostnad för ett läger


Variant nr. 1: 1200 kronor per person för alla aktiviteter och mat hela veckan utan övernattning.

Variant nr. 2:  1200 kronor per person för alla aktiviteter och mat hela veckan med övernattning.

OBS: det kostar 1300 kronor för alla som anmäler sig och/eller betalar efter sista anmälnings- och betaldatum som är: 31 Maj 2019.

INBETALNINGSUPPGIFTER

 • PlusGiro: 87 43 13-0. Bank: Nordea.
 • Swish: 123 620 27 41.
 • Vid betalning: använd helst PlusGiro, men Swish eller kontant går bra annars.
 • Viktigt att ni skriver deltagarens fullständiga namn samt personnummer i meddelanderutan när ni betalar in, annars kan vi inte se vem betalningen kommer ifrån.
Betala in efter ni anmält er. Betalningen ska vara oss tillhanda allra senast 31 maj 2019, om ni vill slippa förseningsavgiften. Efter 31 maj är även er lägeranmälan bindande, vilket innebär betalningskrav. Efter 31 maj ligger alltså lägeravgiften på 1300 kronor istället för 1200 kronor och då måste vi ha er lägeravgift allra senast dagen innan lägret kl 18:00.

Anmälan elite camp sommaren 2019 - reservplats

Lägret är fullt - anmäl dig till en reservplats här.


Aktiviteter under lägret

 • Ca 4-6 timmars dans om dagen
 • Minst en gästlärare, utöver huvudlärare Hanna Alneberg
 • Danstävlingar och dansshow
 • Egen träning, improvisation och skapa danser i grupp
 • Personligt utvecklande samtal med danslärare Hanna
 • Olika samtal om dans och träning
 • Frukost, lunch, middag och mellis alla dagar
 • Bad i närliggande sjö/hav
 • Musikquiz, 7-kamp, cyphers, limpo, lekar, godisförsäljning och massa fler roliga aktiviteter

Tävlingsregler för alla lägerdeltagare som vill tävla

​​​​​​​
​​​​​​​Alla på lägret som vill är välkomna att delta i 1, 2, 3 eller 4 olika danstävlingar. Första danstävlingen kommer innehålla HipHop/Street, andra Breakdance, tredje Disco och fjärde danstävlingen innehåller Jazz. Om du vill vara med och tävla så är det bara att inta golvet när tävlingen startar - ingen föranmälan krävs. Alla dansare som tävlar i samma stil kommer att vistas på dansgolvet samtidigt - jazz för sig, disco för sig, hiphop och breakdance för sig - samtidigt som domarna går runt dangolvet och dömmer. Domarna bestämmer låtarna. Dansarna improviserar/fridansar främst, men får även ha förutbestämda danssteg.

Packlista för övernattare

kudde, täcke/sovsäck, madrass/liggundelag, tandkräm, tandbortste, ombyte, godis/mellis (valfritt), pengar att köpa godis för (valfritt), dans/träningsskor för inomhus och utomhus, vattenflaska, tjocktröja, mössa/keps (valfritt), solskyddsfaktor, badkläder, handduk och mer som ni tror att ni kan behöva.

Packlista för icke övernattare

godis/mellis (valfritt), pengar att köpa godis för (valfritt), dans/träningsskor för inomhus och utomhus, vattenflaska, tjocktröja, mössa/keps (valfritt), solskyddsfaktor, badkläder, handduk och mer som ni tror att ni kan behöva.

Mer info

 • För dem som inte sover över så avrundar vi varje dag kl 21:00 efter alla aktiviteter och startar varje dag kl 8:00 med frukost.
 • Dusch finns på plats.

Vill du veta mer?

Smsa lägeransvarig, Hanna Alneberg, på mobilnummer: 0762619383.