Logga-2017-svart-bak-vinrod-textLogga-2017-svart-bak-vinrod-text
Logga 2017 svart bak vinrod text

höstens kurser

Välkommen till anmälningsfliken för höstens kurser på Step By Step-dansskolas hemsida.

All information ni behöver veta inför er kursstart och under terminens gång finns på hemsidan: under fliken Höstens Kurser.

GDPR - LAG PÅ HUR VI BEHANDLAR JUST ERA PERSONUPPGIFTER

GDPR (General Data Protection Regulation): en ny dataskyddslag som började gälla inom EU från 25 maj 2018. GDPR ersätter den svenska personuppgiftslagen (PuL). Syftet med förordningen är att stärka skyddet för personer vid behandling av deras personuppgifter. Läs nedan hur vi hanterar personuppgifter.

På Step By Step-dansskola behöver vi veta namn och födelseår på eleven för att kunna hantera er anmälan och för att kunna hålla isär alla olika anmälningar. Vi behöver epost och mobilnummer för att kunna kontakta er utifall det blir några viktiga ändringar på dansskolan som ni bör känna till. Till sist behöver vi personnummer för att kostnadsfritt kunna försäkra varje elev under sin vistelse på dansskolan, utifall en olycka sker. Vi använder elevens personuppgifter endast till ändamålen beskrivna ovan och behåller elevens personuppgifter endast så länge som eleven är elev på dansskolan - därefter raderas personuppgifterna. Vill ni inte ge ut elevens personuppgifter vid anmälan så kontakar ni dansskolans mejl så löser vi det på annat vis. Vill ni att vi raderar elevens personuppgifter när ni fortfarande är elev på dansskolan så kontaktar ni dansskolans mejl så raderar vi elevens personuppgifter.

För mer info kontakta dansskolans mejl eller sök upp info om GDPR (General Data Protection Regulation): ​​​​​​​stepbystepdansskola@gmail.com.

Kryssa i JA under anmälan som ett godkännande på att vi får behandla elevens personuppgifter som beskrivet ovan.

Höstens KURSER 2019

hösten 2019 - Kursinfo


Kursslut och sista lektionerna

V.49 för alla städer på dansskolan.
​​​​​

dansavslutning med stor dansshow

 • 15/12 har vi stor dansavslutning på eftermiddagen för hela dansskolan på Gavlehov i Gävle. Alla danslärare samlas kl 11, tävlingsgruppen kl 12, övriga danselever 7 år och äldre kl 13 och danslelever 6 år och yngre kl 14. Dansskolans klädförsäljning +mera fint kl 14:00-17:30. Dansshow del.1 kl 14:15 till ca 15:15, paus med fikaförsäljning ca 15:15-15:45, dansshow del.2 ca 15:45-16:45. Lokalerna stängs kl 17:30. Tävlingsgruppen städar till senast kl 18. Alla biljetter köps på plats i dörren så kom i tid så att ni hinner köpa era biljetter - biljettförsäljning startar kl 13:45. Barn 0-3 år gratis, barn upp till och med 15 år 80kr, övriga 16 år och äldre 100kr.
 • Mer info hittar ni under fliken Dansshower.

LÅTAR VI DANSAr till:

 • Ca 2-6år: https://open.spotify.com/playlist/26jfJXHY2kth9o9zyiQTnZ?si=HkM77NpQTAqqSUg-fD2viA.
 • Ca 6-8år: https://open.spotify.com/playlist/0ZbJtlFQrg7qilUB4wbv0T?si=HAdb_M96TLGm4EmwaifJaA.
 • Ca 9-11år: https://open.spotify.com/playlist/6GcXgP0LIqsJFThLKuWfpL?si=E0I_vhFdQnCp0dYwKLvS6w.
 • Ca 11år och äldre tis, ons och sön: https://open.spotify.com/playlist/100J7KMKZrDPpIBgv1pYvz?si=ZoQ4iJaTQqWtRhUHptRktQ.
 • Ca 11år och äldre mån: https://open.spotify.com/playlist/5Wd6n2eO4CmysNKRSjIyC2?si=fP-ouyWgSNihy_wNF8-hCA.
 • Vuxengrupp: https://open.spotify.com/playlist/21qA2PcHCTEotPi8WjPEVv?si=udQXHuXWQeC_imwWU9F0nQ.

Lokal, danslärare, kursinfo...


För mer info om viktiga datum, uppvisningar, lov, kursinformation, låtar vi dansar till på dansskolan och annan viktig dansinfo gå in och läs under "Kursinformation".

Lokal Skutskär: Folkets Hus "Folkan" i Skutskär, på Gävlevägen 24 (ingång till höger om byggnaden).
Lokal Gävle: Norra Gymnastikhuset i Gävle, på Norra Rådmansgatan 22 (Vasaskolans Gymnastiksal, snett till höger om Gävle Teater bakom busshållsplatsen).
Lokal Tierp: Sveasalen i Tierp, på Stationsgatan 5 (bredvid Hemköp).
Lokal Hofors: Lillåskolans Gymnastiksal i Hofors, på Genstigen 2B.
 
Danslärare i Skutskär, Gävle & Tierp, samt ägare av dansskolan: Hanna Alneberg, 076-2619383, stepbystepdansskola@gmail.com.
Danslärare i Hofors: Napada Sanguanbun.

ALLTID GRATIS PROVA-PÅ

Ni får prova alla dansskolans kurser gratis en gång var varje termin. Detta för att du som elev ska ha möjligheten att prova alla kurser du är intresserad av 1 gång innan du bestämmer dig för om du vill fortsätta på 1, flera eller ingen av kurserna.


100% NÖJDHETSGARANTI

Vill du ej fortsätta på någon danskurs avanmäler du dig senast 4 februari. Provar du på en av dansskolans kurser efter 4 februari avanmäler du dig till din danslärare inom 24 timmar efter ditt första danspass. Efter dessa avanmälningsperioder är det fullpris på danskursen du anmälde dig till och provade.

​​​​​​​
BETALNING

Inbetalningskort delas ut under ditt första danstillfälle. Fick ni inget inbetalningskort så hittar ni inbetalningsuppgifter här nedan på hemsidan. Ni har 2 veckor på er att betala in er dansavgift från ert första prova-på-tillfälle, om ni valde att fortsätta. Hör av er snarast om ni får problem.


FÖRSÄKRING

Hos oss är alla elever och anställda försäkrade under sina lektioner och på dansuppvisningar.

AUTOMATISK PLATS TILL KOMMANDE TERMIN

Om du går på Step By Step-dansskola en termin, så har du automatiskt fått en plats i samma grupp (för er ålder) till terminen efter, men du kan när som helst säga upp din plats om du inte vill behålla den. Vill du inte fortsätta i samma grupp eller vill du prova flera eller andra kurser, meddela då detta via dansskolans mejl (stepbystepdansskola@gmail.com), så löser vi det åt er. Detta gör vi på Step By Step-dansskola för att underlätta det för er så att ni slipper oroa er över om ni fått plats på dansskolan igen inför kommande termin.

Säga upp sin plats

Vill du mitt i en termin eller till kommande termin säga upp er plats på dansskolan så är det bara att meddela oss det via mejl: ​​​​​​​stepbystepdansskola@gmail.com. Säger ni upp er plats mitt i en termin när ni redan haft er gratis prova-på och sedan fortsatt efter det så är det fortfarande full dansavgift som gäller.

SMS-PÅMINNELSER

Ibland skickar vi ut sms med påminnelser om viktiga kommande event. Om ni missar att betala in så kommer även detta via sms. Ni kan även smsa oss om ni funderar över något. Kontaktinfo hittar ni under: Kontakta oss.


PROVA EN KURS NÄR TERMINEN REDAN KÖRT IGÅNG

Missar du kursstarten och kanske till och med flera veckor in på terminen, men vill ändå komma och prova en kurs? Hör av dig eller anmäl dig här på hemisdan så är du ändå välkommen att komma och prova en eller flera olika kurser en gång var.​​​​​​​


TA IGEN MISSADE TILLFÄLLEN

Är du sjuk eller bortrest under något danstillfälle eller missar kursstarten samt eventuellt fler tillfällen än så, så har ni möjlighet att ta igen dessa under några av dansskolans andra kurser. Se vårt kursschema och välj sedan ut vilka kurser ni vill ta igen era missade tillfällen på under Kurser Hösten 2019 ​​​​​​​och kontakta sedan dansskolan och meddela detta så är ni sedan välkommen att ta igen era missade tillfällen.


STARTAR INTE ER KURS?

Det kan bero på att er kurs inte fick tillräckligt många anmälningar. Vi meddelar via sms och på hemsidan om er kurs ställs in. Det händer sällan, men det förekommer ibland. Om detta händer kan vi dock alltid rekommendera en annan kurs för er på dansskolan.

ATT TÄNKA PÅ SOM DANSELEV PÅ STEP BY STEP-DANSSKOLA

 • Var snäll mot dina danskompisar och behandla dem med respekt och värme. Mobbning tolereras INTE. Är det någon som är taskig mot dig går du direkt till din danslärare och säger detta så kan vi lösa det på en gång. Om du inte vill säga till under danslektionen kan ni ringa eller smsa er danslärare efter avslutad danslektion och meddela om något inte känns bra under danslektionerna.
 • Vid frånvaro om du är sjuk, bortrest eller bara inte kan delta på din danslektion smsar du helst din danslärare detta.
 • Ta alltid med dig en påfylld vattenflaska till din danslektion.
 • Ta alltid med dig dansskor, gympaskor, joggingskor eller danstossor till din danslektion. Dansskor är att föredra. Dansskor kan vara vilka skor som helst som har bra stötdämpare (för att spara på knän och fötter och förhindra stukningar), är rena från kladd och grus, är tåliga, samt är bekväma och sköna att hoppa och studsa i.
 • Ha på dig sköna, rörliga, tåliga och mjuka kläder som du känner dig tuff/fin/bekväm i när du deltar på din danslektion.
 • Se till att ha gått på toaletten innan lektionen har börjat.
 • Gör alltid ditt bästa på danslektionerna och försök att slappna av och ha roligt!
 • ​​​​​​​Meddela din danslärare innan påbörjad danslektion om du inte kan dansa fullt ut på grund av skada, sjukdom eller annan anledning.
 • Lyssna på din danslärare när hen pratar så kommer du att få ut så mycket mer av din danslektion.
 • Lyssna på din danslärare och dina danskompisar när det är deras tur att prata under samlingar i ringen. Räck upp handen och vänta på din tur när du vill säga något.
 • Vattenpauserna är gemensamma och tas tillsammans när din danslärare säger att det är dax för det. Det blir annars väldigt rörigt om alla tar sina vattenpauser vid olika tillfällen. Det går dock jättebra att fråga din danslärare om ni kan ha en extra vattenpaus om du känner dig törstig.
 • Behöver du gå på toaletten är det bara att säga till din danslärare, så är du välkommen att gå iväg och uträtta dina ärenden.
Alla ovanstående punkter finns till för att ni som danselev ska få ut det bästa av er danslektion. Har du någon fundering kring detta eller tycker du att vi saknar en punkt är du mer än välkommen att framföra dina åsikter till din danlärare - allt för att du ska få dem bästa danslektionerna och den bästa upplevelsen möjlig!