Logga-2017-svart-bak-vinrod-textLogga-2017-svart-bak-vinrod-text
Logga 2017 svart bak vinrod text

EXtrainsatt DANSLÄGER I vinter:
​​​​​​​ 30/11-1/12
skynda att anmäla!

Sommaren 2015 hade vi vårat första dansläger som blev riktigt lyckat. Sen dess har vi kört dansläger varje försommar och med start 2017 även på vintern. Vi dansar, umgås, leker och tävlar!

 • Datum: 30 november till 1 december 2018.
 • Var: På Ordenshuset i Skutskär, Fjärde Tvärgatan 12 (åk mot Ordensgatan).
 • ​​​​​​​Ålder: Lägret är för alla dansskolans elever födda 2001-2010. Alla sommarläger är öppna för alla deltagare - även ej tidigare elever. Vinterlägrena är dock tyvärr endast öppna för dansskolans nuvarande elever - detta för att vi har färre platser på vinterlägrena och vi höjer nivån vilket kräver mer erfarenhet för att kunna delta.
 • Nivå: På vinterlägrena är det som sagt ovan högre nivå. Du bör ha dansat minst en termin på dansskolan och vara redo på en liten utmaning.
 • Danslärare: danslärare under lägret är dansskolans egna huvudlärare, Hanna Alneberg.
 • Antal platser: Först till kvarn gäller, då vi har begränsat med platser! Vi meddelar på hemsidan när lägerplatserna är slut.
 • Dansstilar: På lägret kommer deltagarna att få dansa: disco, jazz, hiphop/street och breakdance.
 • Dansshow: Danslägret kommer att avslutas med en dansuppvisning och danstävling för familj, släkt och vänner kl 16:30 på lördagen.
 • Extra dansshow: Just detta läger kommer att få en väldigt speciell möjlighet att få delta på Gävle Lucias adventskonsert söndagen den 2 december på Söders Källa kl 18:00-19:30. Kläder då: svarta valfria byxor och nya lägertröjan. Det kommer vara ett genrep för dansarna kl 17:00-17:20 i samma lokal samma dag. Vi samlas kl 16:30 innanför entrén på Söders Källa. Det kommer gå att köpa biljetter i dörren för ca 100 kr för publiken - gratis för dansarna. Meddela snarast om ni vill delta på detta.
 • Danstävlingar: vi kommer köra danstävlingar med priser efter dansuppvisningen på lördagen för alla som vill delta. Ni får tävla i singel, par eller trio. Tävlingsregler går vi igenom på lägret. Dessa stilar kommer vi tävla i: hiphop/street, breakdance, jazz och disco.
 • T-shirts: Alla lägerdeltagare får en varsin danströja i ny färg på lägret, som de får behålla. Denna tröja kommer inte gå att köpa efteråt, utan kommer endast att ges till detta lägers deltagare.
 • Försäkring: Alla lägerdeltagare är försäkrade under sin lägervistelse.
 • Föräldrarhjälp: Två danselever får gratis lägeravgift om dennes förälder är med under hela lägret och hjälper till med mat, städning, övernattningen och övrigt från kl 15:30 på fredagen till kl 18:30 på lördagen.

Kostnad för ett läger


Variant nr. 1:  400 kronor per person för alla aktiviteter båda dagarna utan övernattning. Detta ingår: t-shirt, all dans båda dagarna, 7-kamp, danslekar m.m., frukost och lunch och fika/mellis. Kl 16:30-21:00 på fredagen och kl 8:00-17:30 på söndagen.

Variant nr. 2:  400 kronor per person för alla aktiviteter båda dagarna med övernattning. Detta ingår: t-shirt, all dans båda dagarna, 7-kamp, danslekar m.m., middag, frukost och fika/mellis. Kl 16:30 på fredagen till kl 17:30 på lördagen.

OBS: det kostar 500 kronor för alla som anmäler sig och betalar efter sista anmälnings- och betaldatum som är: 16 november 2018.

INBETALNINGSUPPGIFTER

 • PlusGiro: 87 43 13-0. Bank: Nordea.
 • Swish: 123 620 27 41.
 • Vid betalning: använd helst PlusGiro, men Swish eller kontant går bra annars.
 • Viktigt att ni skriver deltagarens fullständiga namn samt personnummer i meddelanderutan när ni betalar in, annars kan vi inte se vem betalningen kommer ifrån.
Betala in efter ni anmält er. Betalningen ska vara oss tillhanda allra senast 16 november 2018, om ni vill slippa förseningsavgiften. Efter 16 november är även er lägeranmälan bindande, vilket innebär betalningskrav. Efter 16 november ligger alltså lägeravgiften på 500 kronor istället för 400 kronor och då måste vi ha er lägeravgift allra senast dagen innan lägret kl 18:00.

Anmälan Dansläger


Här anmäler du dig till danslägret (se kostnad och inbetalningsuppgifter ovan).

Schema för danslägret

Variant nr. 1:

Fredag:
16:30-17:00 ses vi för en samling i stora salen. Då får alla ett varsit dansplagg. Vi kommer även under denna samling gå igenom allt inför lägret. Se till att ha ätit middag innan.
17:00-21:00 är det dags att dansa. Under dessa timmar tar vi även mellispauser, som lägret bjuder på.
21:00 åker vi hem.

Lördag:
8:00 
är vi på plats igen. Det går bra att komma till 9:15 om ni inte vill äta frukost ihop med oss.
8:00-8:30 äter vi frukost ihop, som lägret bjuder på.
8:30-9:30 städar vi ur sovsalen och när vi är klara med det är det fritid.
9:30 ses hela lägret på Ordenshuset för en samling i stora salen.
9:30-11:30 kör vi 7-kamp och andra danslekar.
11:30-12:00  har vi fritid.
12:00-13:00 äter vi lunch, som lägret bjuder på.
13:00-13:20 har vi fritid.
13:30-16:30 är det dags att dansa. Under dessa timmar tar vi även mellispaus, som lägret bjuder på.
16:30-17:30 har hela lägret dansuppvisning och danstävling.

Variant nr. 2:

Fredag:
16:30 ses vi på Ordenshuset för att lämna våra sovsaker.
16:30-17:00 ses vi för en samling i stora salen. Då får alla ett varsit dansplagg. Vi kommer även under denna samling gå igenom allt inför lägret. Se till att ha ätit middag innan.​​​​​​​
17:00-21:00 är det dags att dansa. Under dessa timmar tar vi även mellispaus, som lägret bjuder på.
21:00 har vi fritid, limbo, danslekar, godisförsäljning m.m, samt packar upp våra sovsaker.
22:00 gör vi oss redo för läggdags och sover strax därefter.

Lördag:
7:15-8:00 vaknar vi och börjar packa ihop alla sovsaker.
8:00-8:30 äter vi frukost ihop, som lägret bjuder på.
8:30-9:30 städar vi ur sovsalen och när vi är klara med det är det fritid.
9:30 ses hela lägret på Ordenshuset för en samling i stora salen.
9:30-11:30 kör vi 7-kamp och andra danslekar.
11:30-12:00  har vi fritid.
12:00-13:00 äter vi lunch, som lägret bjuder på.
13:00-13:20 har vi fritid.
13:30-16:30 är det dags att dansa. Under dessa timmar tar vi även mellispaus, som lägret bjuder på.
16:30-17:30 har hela lägret dansuppvisning och danstävling.

Tävlingsregler för alla lägerdeltagare som vill tävla på söndagen

​​​​​​​
Alla på lägret som vill är välkomna att delta i 1, 2, 3 eller 4 olika danstävlingar.

Första danstävlingen kommer innehålla HipHop (Street), andra Breakdance, tredje Disco och fjärde danstävlingen innehåller Jazz.

Om du vill vara med och tävla så är det bara att inta golvet när tävlingen startar - ingen föranmälan krävs.
​​​​​​​
Själva tävlingen kommer att se ut som så, att alla dansare som tävlar i samma stil kommer att vistas på dansgolvet samtidigt - jazz för sig, disco för sig, hiphop och breakdance för sig - samtidigt som domarna kommer gå runt bredvid dangolvet och avgöra vilken som ska vinna och komma tvåa. Lägeransvarig, Hanna Alneberg, är huvuddomare och kommer även bestämma vilka låtar som spelas under tävlingen.

Tävlingen blir av om tillräckligt många dansare ställer upp och vill tävla.

Packlista för övernattare


kudde, täcke/sovsäck, madrass/liggundelag, tandkräm, tandbortste, ombyte, godis/eget mellis (valfritt), pengar att köpa godis för (valfritt), dans/träningsskor för inomhus (och utomhus under sommarläger), vattenflaska, tjocktröja, mössa/keps (valfritt), solskyddsfaktor för sommarläger och mer som ni tror att ni kan behöva.

Packlista för icke övernattare

​​​​​​​
godis/eget mellis (valfritt), pengar att köpa godis för (valfritt), dans/träningsskor för inomhus (och utomhus under sommarläger), vattenflaska, tjocktröja, mössa/keps (valfritt), solskyddsfaktor för sommarläger och mer som ni tror att ni kan behöva.

Vill du veta mer?

Smsa danslärare, Hanna Alneberg, på mobilnummer: 0762619383.